Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri bilindiği üzere her yaştaki kadının karşılaşabileceği kanser türlerinden biridir. En yaygın kanser türlerinden olan Meme Kanseri nedir sorusuna yanıt olarak şunları söyleyebiliriz; Meme kanseri(göğüs kanseri) süt bezleri ya da sütü meme başına taşıyan kanalları kaplayan hücrelerden gelişir. Meme kanserinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat genetik yatkınlık meydana getiren gen mutasyonu meme kanseri riskini arttırmaktadır.meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Meme kanseri, memenin süt bezlerinde elde edilen sütü memenin başına taşıyan kanalları kaplayan hücrelerin arasında, farklı sebepler sonucu denetimsiz bir şekilde artmaya başlayan ve diğer organlara dağılma kapasitesi taşıyan hücrelerden oluşan tümöral bir oluşumdur. Meme kanserine hangi faktörlerin sebep olduğu kesin bir şekilde bilinmemektedir. Fakat geçmişten günümüze yapılan araştırmalarda, yüksek ihtimal gösteren bazı etkenler söylenmektedir. Bazı kadınlarda genetik yatkınlık görülen gen mutasyonları (genlerde kansere yatkınlık yaratan bozukluk) meme kanseri riskini yükseltirken, diğer kadınlarda böyle bir risk taşımamaktadır.

Meme Kanseri Nedir sorusuna cevap bulduğumuza göre kadınların hayatında büyük rol oynayan bu kanser çeşitinin belirtilerine bakalım. Memenin içinde kanser oluşturmaya başlayan bir hücrenin, bölgede tümör oluşturmasına ve bir uzmanın muayene esnasında teşhis koymasına veya radyolojik inceleme sırasında kendini belli etmesine kadar uzun zamanlar geçmesi gerekir. Fakat kadınlar genelde en düşük 1 cm. büyüklüğünde ki kitleyi elle kontrol etme durumunda rahatlıka fark edebiliyorlar. Son zamanlarda meme kanseri hastalarının bir çoğu hasta tarafından bulunmaktadır.

Kanserli kitle; sert, düzensiz kenarlı, yüzeyi pürüzlü görünen ve meme dokusu içinde kolayca oynatılamayan kitledir. Meme kanserinin genelde yayılım gösterdiği bölgelerse kalça, omurga kemikleri ve akciğer ile karaciğerdir.

Memede ya da koltuk altında elde hissedilen kitle. (memede Sertlik, şişlik gibi)

Meme başından akıntı gelmesi durumu. (Tek yerden kanlı ya da şeffaf renkteki akıntı)

Meme dokusunda yara oluşumu ya da kızarıklık

Meme başında içeriye doğru çekilme, çökme veya şekil bozulması

Memede büyüme görülmesi, şekil bozukluğu, renkte değişim(Kızarıklık gibi)

Meme dokusunda ödem, içe doğru çekilme, şişlik oluşumu(portakal kabuğu görüntüsü)

Meme derisinde ciddi değişiklik görülmesi(kabuk tutma, soyulma gibi)

Bu belirtilerden herhangi birini gözlemlerseniz, kendinizde değişiklik hissetmeniz durumunda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*