Meme küçültme ameliyatı sonrası neler yapılmalı?

Meme küçültme ameliyatlarında kesinin oluşturduğu iz meme başı çevresinde ve oradan aşağıya uzanan 8-9 cm uzunlunda bir kesi izi şeklindedir. Günümüz modern meme küçültme cerrahisinde tercih edilen teknik sadece dikine iz veren bir tekniktir. Bu teknikte meme altında boylu boyunca uzanan izden kaçınılmaktadır. Bu iz meme ameliyatlarında hastaları en çok etkileyen izdir. İzler ilk birkaç ay kırmızı bir görünüme sahip olmakla beraber zaman içerisinde solmakta beyazlamakta ve birçok hastada hemen hemen hiç görünmeyecek bir hal almaktadır. İzin az olması için cerrahi teknik planlaması çok önemlidir. Bu planlama doğru olur ve deriye fazla gerginlik verilmez ise iz daha az kalır. Son yıllarda meme küçültme ameliyatı emilebilen dikişler kullanılmaktadır. Bu dikişler ile daha az iz kalmaktadır. İzler daha önceki dönemlere göre daha kısa ve daha az görünür şekilde olmaktadır.meme küçültme ameliyatı, meme küçültme ameliyatından sonra, meme küçültme operasyonu

Meme küçültme ameliyatı sonrası meme tekrar büyür mü?
Meme küçültme ameliyatı ile birlikte hastadan alınacak olan 1-5 kilo arasında ki dokunun tekrar oluşması söz konusu değildir. Bir süre sonra hastanın kilo alması sonucu memelerde tekrardan hafif bir dolgunluk görülebilir. Fakat bu dolgunluk memenin büyümesi ya da sarkması anlamına gelmemektedir. Ameliyat öncesi hastanın beklentisi doğrultusunda ne kadarlık bir doku alınacağına doğru karar verilmesi ameliyatın sonucu için yeterlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Estetik meme küçültme
Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları birbirine benzemektedir. Meme küçültmede fazla olan meme hacmi çıkartılırken meme dikleştirmede ise sarkık olan meme dokuları çıkartılıp memelerin ikisinde de güzel bir şekil alması sağlanır. Meme küçültme ameliyatı ile kalacak iz tamamen memenin sarkıklılığı ile alakalıdır. Meme başı etrafında iz bazen diklemesine T iz daha sarkık memelerde ise ters T şeklinde bir iz kalması mümkündür. Meme büyüklüğü olan birçok hastada duruş bozukluğu, omuz ağrısı, sutyen kesisi, pişik ve mantar gibi birçok fizyolojik olmayan problemlerle karşılaşmak mümkündür. Hastalar meme küçültme ameliyatı ile birlikte bu ağır ve büyük memelerden kurtulup daha güzel görünümlü memelere kavuşabilir. İri ve estetik olarak hoş görünümlü meme bütün bayanların tercihidir fakat iri memeler çok ağır olduğunda bayanlar bunu taşımakta zorluk çeker. Bunu boyuna 2 kg ağırlık asarak dolaşmak gibi düşünmek mümkündür.

Meme dikleştirmede ise sarkık olan memenin tekrar ideal pozisyonuna getirilerek ideal meme şeklinin verilmesi işlemidir. Eğer bunun için meme hacmi yeterli ise tek başına meme dikleştirme yeterli olabilir. Fakat meme hacminin eksik olduğu yani içi boşalmış, özellikle gebelik sonrasında meme bezinin erimesi kaynaklı problemler nedeni ile memenin sarkmasının yanında içi de boşalmaktadır. Bu gibi durumlarda hem memenin sarkıklığını toparlamak hem de içine hacim sağlayacak küçük bir protez konulabilmektedir. Her zaman meme sarkıklığı olana tek başına dikleştirmenin yeterli olmayacağı bazen protez ile de belli bir hacmin eklenmesinin gerekli olacağı akılda bulundurulmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*