Nane Yağının Faydaları

Nane özünden elde edilen yağ, vücuda ferahlatıcı bir his vererek cildi yatıştırmaktadır. Bu sayede bazı kas ağrılarının giderilmesi için bölgesel olarak kullanılır. Aynı zamanda ise nane yağının içeriğinde bulunan anti mikrobik faydalar ve içeriğinde bulunan mentol sayesinde kötü nefes kokusunun giderilmesini sağlayarak sindirim problemlerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Evde bulunan ecza dolabında yeri olmazsa olmaz nane yağının en fazla bilinen faydaları şu şekilde sıralayalım;

  • Mide ağrılarını azaltır
  • Baş ağrılarını azaltır
  • Nefesi tazeler
  • Mental olarak odaklanmayı geliştirir
  • Enerji verir
  • Solunum sistemini temizler
  • Kas ağrılarını gevşetir

Ateş Düşürücü

Nanenin serinletici etkisi sayesinde bilhassa çocuklarda görülen yüksek ateşi indirmek için en güzel doğal tedavilerden biri nane yağı kullanılır.

Doğal Böcek Kovucu

Nane yağından nefret eden yalnızca keneler değildir. Kovucu olarak karıncalar, örümcekler ve sinekler gibi diğer böcekleri de uzaklaştırmak için nane yağı kullanılabilir.nane yağının faydaları, nane yağının kullanımı, nane yağının sağlığa katkıları

Cilt Bakımı

Nane yağı günlük cilt bakımınız için de harikalar sunacaktır. Dudak nemlendiricinizin ve vücut losyonunuzun içine birkaç damla damlatınız. Her kullandığınızda rahatlatıcı etkisini hissedersiniz.

Akne Tedavisi

Yapılmış olan tıbbi araştırmalar gösteriyor ki nanenin içinde bulunan anti mikrobiyel özellikler sayesinde ise aknelerin giderilmesinde yardımcı olacak müthiş malzemelerdendir.

Baş Ağrılarını Azaltma

Almanya bulunan Kiel Üniversitesi’nde yapılmış olan bir araştırmaya göreyse, nane yağının alın bölgesine uygulanması içeriğinde bulunan rahatlatıcı ve iyileştirici etkiler sayesinde baş ağrılarının ve ya migrenin azaltılması için doğal bir tedavi sağlanmaktadır.

Saç Uzaması

Nane yağı birçok yüksek kalite saç bakım ürünlerinde kullanılır. Yıpranmış saçları onarıcı ve nemlendirici etki göstermektedir. Evinizde şampuanınıza birkaç damla eklemek iyi bir seçenek olur.

Güneş Yanıklarının İyileştirilmesi

Nane yağı güneş yüzünden oluşan yanıkları hidratlaştırır ve aynı zamanda cildi su ile nemlendirmesi sayesinde acıyı azaltmaktadır. Nane yağını bir miktar hindistan cevizi yağı ile karıştırıp direk güneş yanığı olan bölgelere uygulayınız. Bu işlem sağlıklı derinin yenilenmesini de destekler.

Regl Ağrıları

Nane yağı Buscopan gibi birçok ilaca alternatif oluşturuyor. Spazmları azaltır ve kasların rahatlamasını sağlamaktadır. Nane çayı içmeyi deneyebilir ve ya yemeklerinizden önce tabağınıza 1-2 damla damlatınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*