Ortaöğretim KPSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak isteyenler için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ülkemizde 3 farklı alanda yapılmaktadır. Bu alanlardan biri olan orta öğretim KPSS lise düzeyinde yapılan sınavı kapsamaktadır. Lisede olup 10,11 ve 12. sınıflarda okuyan öğrenciler, liseden mezun olmuş ancak öğrenimine devam etmeyen öğrenciler, önlisans eğitimi alan ya da önlisans eğitimini tamamlamış olan öğrenciler ve lisans 1,2,3,4. sınıflarda okuyan öğrenciler bu alana başvuru yapabilmektedir. Ortaöğretim KPSS günümüzde çift rakamlı yıllarda yapılmaktadır. 2016, 2018, 2020 yılları gibi yıllarda yapılan bu sınav gelecek KPSS sınavına kadar geçerliliğini korumaktadır.ortaöğretim kpss, kpss, kpss hakkında bilmeniz gerekenlerOrtaöğretim KPSS’de Soru Dağılımı Nasıldır?

Ortaöğretim KPSS genel yetenek ve genel kültür olmak üzere iki farklı alanda yapılmaktadır. Genel yetenek kısmında adaylar Türkçe ve Matematik soruları ile karşılaşmaktadırlar. Türkçeden 30, matematikten de 30 olmak üzere 60 soru genel yetenek kısmında bulunur. Genel kültür kısmında ise tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel konularda sorular sorulmaktadır. Tarih 30, coğrafya 18, vatandaşlık ve güncel konular kısmından ise 12 soru adaylara sorulduğu için genel yetenek ve genel kültürden toplamda 120 soru yöneltilmektedir. Ortaöğretim KPSS genellikle cumartesi günleri sabah saatlerinde yapılmaktadır. Bu düzeyde sınava girecek olanlar önlisans ve lisans KPSS’den daha farklı ve düzey olarak basit sorular ile karşılaşmaktadırlar.

Ortaöğretim KPSS Sonuçları

Her sene KPSS döneminden sonra 4 kere merkezi atama yapılır. Ortaöğretim KPSS sonuçları gerekli bölümleri tutan adaylar ise ÖSYM üzerinden tercihlerini yaparak atanabilirler. Tamamen puan üstünlüğüne göre yapılan atamalarda puanı yüksek olan kişiler atanır. Bu nedenle de ortaöğretim KPSS atamalarında herhangi bir torpil yapılmamaktadır. Ortaöğretim KPSS için belirlenen senelerde ÖSYM tarafından takvim yayınlanmaktadır. Adaylar bu takvimdeki tarihlere göre başvuru yaparak sınava girecekleri yerleri öğrenebilirler. Sınav sonrasında ise yine ÖSYM tarafından açıklanan sonuçlar doğrultusunda tercih kılavuzları yayınlanmaktadır. Bu kılavuzlardan puan türüne göre seçimler yapılarak atamalar için başvurulabilir. Adaylar için yüksek puan almalarına yardımcı olacak çeşitli kurumlar bulunduğu gibi birçok yayın organı da adayların çalışmalarına destek olmak amacıyla kitap, dergi basımı yapmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*