Otomatik Vites Ehliyet Almak

Artık bildiğiniz gibi yeni yönetmelikler ile birlikte ehliyet almak hiçte kolay değil. Daha önce direksiyon sınavlarının yapıldığı parkurlar bile oldukça kolaydı. Pek çok merkezde park etme durumu bile kontrol edilmeyen kısa kısa sürüşler ile birlikte başarı sağlanmaktaydı. Bu durumdan rahatsız olan Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmeliklerde değişikliğe giderek, düzenlemeler getirdi ve bunları kontrol altına aldı.otomatik vites ehliyeti, otomatik vitesli araç ehliyeti almak, ehliyet nasıl alınır

Elbette ki bunların yanı sıra sürücü adaylarına kolaylık getiren yönetmeliklerde bulunmuyor değil. Mesela eski dönemlerde, otomatik araç kullanacak olsanız bile B sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyordu. Bununla birlikte sınava manuel bir araç ile katılma zorunluluğunuz vardı. Fakat artık, otomatik vites ehliyet almak mümkün olurken, direksiyon sınavlarında da otomatik araçlar kullanılacak.

Bilinmesi gerekenler de var

Her ne kadar bu imkân sürücü adaylarına sunulsa da, direksiyon sınavına katılabilmek için ilk olarak özel motorlu taşıt sürücü kurslarının kendi bünyesinde yaptığı ön sınavdan başarılı olmak gerekiyor. Elbette ki verilen eğitimler bu sınavda başarılı olmanız için yeterli olabilir. Bahsedilen otomatik vites ehliyet almak için eğitimler arasında şunlar yer alıyor.

  • 2 saatlik simülatör eğitimi
  • 12 saatlik, akan trafikte araç kullanma eğitimi
  • Yokuş kalkış
  • Geri manevra
  • Geri gitme

Bu eğitimler tam anlamı ile tamamlandıktan sonra ön sınava alınıyor ve daha sonra da asıl sınava katılmaya hak kazanıyorsunuz. Daha detaylı bilgilere, sürücü kursları bünyesinde ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*