PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI

Çalışma ortamlarında ihmaller sonucu oluşabilecek en tehlikeli durum patlamalardır. Büyük bir felakete dönüşebilecek patlamadan çalışma ortamında bulunan herkesin etkilenmesi söz konusudur. Ayrıca iş yeri çalışamayacak duruma gelmektedir. Bu sebeple iş sağlığı ve iş güvenliği risk analizi yönetmeliğinde patlamadan korunma dökümanı hazırlama zorunluluğu bulunmaktadır. Bu dökümanın hazırlanması iş güvenliği uzmanının ve işverenin sorumluluğundadır.patlamadan korunma, patlamadan korunma dökümanı nedir, patlamadan nasıl korunulur

Bir tesisin işe başlamadan önce hazırlaması gereken patlamadan korunma dökümanı can ve mal güvenliğini sağlamada yardımcıdır. Patlamadan korunma dökümanı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Öncelikle patlama tehlikesi bulunan iş yapan firmaların personelleri bilinçli olmalıdır. Oldukça dikkatli hareket etmelidir. Bu yüzden iyi eğitim almış personelle çalışılmalıdır. Patlamadan korunma dökümanında; patlama ihtimalinin belirlendiği ve değerlendirildiği, belirlenen riskler için alınacak önlemler, çalışma ortamında patlama tehlikesi olan bölgeler, bu bölgelerde uyulması zorunlu olan gereklilikler, iş ekipmanlarının tasarımı, kontrollerinin ve bakımının iş güvenliği konusuna uygunluğu bulunmalıdır. Dökümanda bulunan alt başlıklar ise; proses şartları, kimyasal maddelerin özellikleri, patlama riskinin değerlendirilmesi, tutuşturucu kaynaklar, havalandırma özellikleri, tehlikeli bölgelerin sınıflandırılması, elektriksel teçhizatın önerilmesi, patlayıcı ortam oluşmasını önleme ve patlamanın etkisinin azaltılmasıdır. Bu hususlarda profesyoneller tarafından kontrollerin yapılması gerekir. İş güvenliği konusunda hizmet veren bir çok firma, şirketlere bu konuda yardımcı olmaktadır. Dikkat edilmediğinde oluşacak can ve mal kayıplarının büyüklüğü düşünüldüğünde işverenin bu konuda hassas olması gerektiği görülecektir.

Patlayıcı maddelerle çalışan şirketlerin bu konuya ağırlık vermesi gerekmektedir. İşe başlamadan önce patlamadan korunma dökümanı hazırlanmalıdır. Ayrıca yapılacak büyük değişikliklerde bu doküman tekrar hazırlanmalı, periyodik olarak yılda bir kez tekrarlanmalıdır. Ancak bu sayede çalışanların ve tesisin güvenliği sağlanabilecektir. Güvenlik sağlandıktan sonra, çalışanların huzurlu ve stressiz bir şekilde çalışacağı, bu sayede tesisin veriminin artacağı düşünülmektedir. Bunlar sonucunda kalite artacak, kalitede süreklilik sağlanacaktır. Müşteri memnuniyeti artacak, rakipler karşısında bir adım öne geçilecektir. Çevrede yaşayan canlılar içinde büyük tehdit oluşturan patlamalar engellenecek, çevre dostu bir tesis oluşturulmuş olacaktır. İşverenin bunlara dikkat etmesi ile denetlemelerden kolayca geçilebilecektir. İnsan sağlığına önem verilmesi ile işverenin üzerinden büyük bir sorumluluk kalkacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*