Pitaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Pitaya meyvesi son zamanlarda ülkemizde giderek daha da popüler hale geldi ve ejder meyvesi olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle Güneydoğu Asya kaynaklı olan bu meyvenin üretimi, ülkemizin Akdeniz bölgesinde de kısıtlı miktarda olsa dahi başladı ve böylece yerli Pitaya tüketimi de mümkün hale gelmiştir. Gerek kendine has tadı gerekse de çok sayıda faydasının olması sayesinde pitaya meyvesinin faydaları nelerdir sorusunu kendinize sorduğunuzdan emin olmaktayız. Meyvemizin en önemli özelliklerinden bir tanesi de içerisinde C ile B vitaminleri başta olmak üzere çok sayıda vitamin barındırmasıdır. Özellikle vejeteryan beslenmeyi tercih edenler bu vitaminlerin hepsini yedikleri tek bir meyve içerisinden alabilinir. Bunun yanında bol mineralli olması sayesinde bilhassa potasyum olmak üzere çok sayıda vücudun ihtiyaç duyacağı minerale de ev sahipliği yaptığını belirtmek gerekmektedir.pitaya meyvesi, pitaya meyvesinin faydaları, pitaya meyvesinin faydası nedir

Tüm bu vitamin ile mineral deposu olma özelliğine bir de çok az oranda kolesterol barındırmasını eklediğimizde yeseniz de kilo aldırmayan bilhassa vücut tarafından kolayca sindirilmekte ve kan şekeri düzeyini bozmayan bir meyve ile karşı karşıya olduğumuzu söylenebilir. Her gün tükettiğimiz klasik meyvelerin dışında en büyük dezavantajı genellikle bol şekerli olmaları ve bu şekerden dolayı çok fazla meyve tüketmenin kan şekerini bozabilmesidir. Lakin pitaya buna engel olmaktadır ve az şeker içeriği ile şeker hastalarının dahi tüketebileceği bir meyve haline gelmektedir. Ejder meyvesinin bir diğer özelliği de vücudun iyileşmesine yüksek oranda katkı sağlamasıdır. Özellikle de yaralanmalar, enfeksiyonlar ve ya mantarlar konusunda sıkıntı yaşıyorsanız pitaya yediğiniz zaman yaralarınızın ve ya rahatsızlıklarınızın daha rahat kapandığını fark edilebilir. Bu özelliğini ise gerek metabolizmayı hızlandırıcı yanlarına gerekse de içeriğindeki etkin maddelere borçludur. Spor yapanlar ve spordan bir süre önce pitaya tüketerek daha hızlı yağ yakmaya da başlayabilmektedirler.

Sivilcelerden, güneş lekelerinden ve ya diğer cilt rahatsızlıklarından şikayetleri olan kişiler ise pitayayı yemenin yanında direkt olarak ciltlerine sürerek de iyileştirici etkilerinden faydalana bilinir. Özellikle de sivilcelere karşı etkin bir mücadele sunan pitayayı ise ergenlik dönemindeki bol sivilcelerden şikayeti olanların dikkatini çekmektedir. İrili ufaklı birçok diğer faydası da dolaşım sistemi iskelet sistemi gibi vücudun pek çok bölgelerini kapsamakta ve bedenimizin daha iyi faaliyet göstermesine yardımcı olmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*