Prostat Kanseri Nedenleri

Ülkemizde daha az sıklıkta rastlanan prostat kanseri prostat rahatsızlığından çok farklıdır ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Genel olarak genetik faktörlerin yaşa bağlı faktörlerin prostat kanseri neden olur sorusunun cevabı olarak görülse de tam nedeni bilinmemektedir. Psa adı verilen testin uygulanması hastalık konusunda ipucu verebilmektedir. Ergenlikten önce ortaya çıkmadığından dolayı hormonların varlığının hastalık üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Birinci derecede akrabalarının da riskli olduğu genetik faktör en önemli nedenler arasındadır. Kansere neden olan genler halen tespit edilememiştir. Coğrafik faktörlere göre artış gösteren kanser türünde çevresel faktörlerin de önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Hayvansal yağ içeriği fazla olan besinlerin de tetiklediği yönünde görüşler bulunmaktadır.

Prostat Kanseri Belirtileri

Genelde erken dönemde belirti vermeyen hastalık yavaş gelişir ve sinsi seyir gösterir prostat kanseri nedeni sorusu da henüz bir cevap bulamamıştır. Ayrıca hastada pek bir şikâyet de görülmez. Ancak hastalığın ilerlemesi sonucu hastada; idrar yaparken zorlanma, sık idrara çıkmak ve gece idrar için uyanma, idrarda kan prostatın büyümesi sonucu ortaya çıkmıştır. Tümörün yayılmasıyla vücutta genellikle bel ağrısı ve kilo kayıpları da görülmektedir. Psa ölçümüyle konulacak tanının yanı sıra ultrason, röntgen çekilir ve prostattan alınan parça üzerinde yapılan inceleme ile tanı konulabilmektedir. Yaş ilerledikçe de görülme oranının arttığı kanserde lastik asfalt petrol yahut kimyasal sanayide çalışan kişilerde risk altında bulunduğundan daha dikkatli olmaları ve belirtileri beklemeden belirli aralıklarla doktor kontrolünde bulunmaları gerekmektedir.

Prostat Kanserinde Erken Teşhis

Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse o kadar etkili bir tedavi ortaya konulabilmektedir. Hastalık görüldükten sonra prostat kanseri neden olur sorusunu bir tarafa bırakıp bir an önce tedaviye yönelik psikolojiye bürünmekte yarar vardır. Erkeklerin hiçbir mesane problemi olmasa bile ellili yaşlardan itibaren kesinlikle prostat kanser değerlendirmesi açısından doktoruyla görüşmesi gerekmektedir. Burada üroloğun amacı hastalık prostat içerisinde sınırlı iken yani belirti vermemişken tespit edilmesidir. Psa’nın düşük veya yüksek olmasının tek başına hiçbir değeri yoktur tespit edilen sertliğe iğne biyopsisi de yapılmaktadır. Kısacası yapılan muayene sonucu doktorunuzun karar vereceği yöntemler doğrultusunda hareket etmekte yarar vardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*