RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI

Rahim ağzı kanseri, insan vücudunda gelişmesi önlenebilen tek kanser türüdür. Çünkü bu kanser 10 yıl gibi bir zaman sürecinde derece derece gelişir. Dünyada yılda, yaklaşık 500.000 kadına, rahim ağzı kanseri teşhisi konulmaktadır. Yine yaklaşık 250.000 kadın bu kanser nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Rahim ağzı kanserinin ortadan kaldırılması için bir kadının yaşamı boyunca dikkat edeceği hususlar şöyle olabilir ;

1- Cinsel partnerin seçimi ve sayısındaki davranışsal eğitim,

2- Aşılanma ( cilt hastalıkları hekimi,çocuk hastalıkları hekimi,jinekolog tarafından uygulanabilir ),

3- Pap-smear testi ( rahim ağzı kanserine neden olabilecek anormal hücreler ve kanserin gelişmesi sürecindeki aşamaların saptanmasını sağlayan test ).

Rahim ağzı kanserinin gelişmesine neden olan bir virüs olan HPV ( Human Papilloma Virus) cinsel ilişkiyle geçer. Rahim ağzı kanseri ve kanser öncüsü değişikliklerin % 80 ine bu virüs neden olur. HPV’nin bazı türleri kansere yol açarken diğerleri ise cinsel hastalıklara yol açar.

Genel olarak koruma amaçlı olan, rahim ağzı kanserini önleyen aşı, Amerikan besin ve ilaç organizasyonu ( FDA) tarafından onaylanmıştır. 2007 yılı itibariyle ülkemizde de dahil olmak üzere 80 ülkede, aşı, yasal olarak doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Bu yeni aşı ;

1- Rahim ağzı kanserini,

2- HPV tip 6, 11, 16 ve 18 in neden olduğu kanser öncüsü düşük dereceli lezyonları,

3- Genital siğilleri ( Bkz. Cilt hastalıkları linki viral siğiller konusu ve Bkz. Kryoterapi ) önlemektedir.

Aşı şu anda 9-26 yaş arasındaki bayanlara koruma amaçlı uygulanmaktadır. 9-45 yaş bayanlar aralığı ise asıl hedef olmalıdır. Bazı ülkelerde aşının erkekler üzerinde yapılan çalışmaları tamamlanınca resmi olarak erkeklere de aşılama başlayacaktır. Aşının 0. , 2. ve 6. aylarda üç doz olarak uygulanmasının ardından, HPV’ye karşı oluşan antikor düzeyleri ölçülür.

Aşı üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların ilk verilerine göre, aşının beş yıl boyunca korumayı vadettiğini göstermektedir.

Aşı HPV 6, 11, 16, 18 tiplerini içermektedir. HPV 16 ve 18 dünya üzerindeki rahim ağzı kanserlerinin % 70’ den fazlasına neden olurken ; HPV 6 ve 11 ise dünya üzerindeki genital siğillerin % 90 ından fazlasından sorumlu tutulmaktadır.
9-26 yaş aralığındaki kadın cinsine koruma amaçlı kullanılan rahim ağzı kanseri aşısı, doktor tarafından üst kol, deltoid kasından 0., 2. ve 6. aylarda uygulanır. Hastaya aşı pasaportu verilir ve muayenehanede aşı takibinin yapıldığını belirten her hastaya ait aşı takvimi oluşturulur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*