Retina Dekolmanı ve Retina Yırtıkları Tedavileri

Tedavi yöntemi retina hasarının derecesine bağlı olarak seçilir. Retina operasyonları ameliyathane ortamında genel veya lokal anestezi altında yapılır.Retina dekolmanı cerrahi olarak yani ameliyatla tedavi edilmelidir. Retina dokusunu oluşturan jel yerine geri döndürülür. Bunun için hastaların %90’ına vitrektomi ameliyatı yapılır. Kabuğun durumuna bağlı olarak göze gaz verebilir. Sadece retinada yırtık varsa yırtık lazer dikişlerle tedavi edilir.retina dekolmanı ne demek, retina yırtığı nedir, retina yırtığı ne demek

argon lazer

Retina yırtıkları retina uzmanları tarafından lazer (argon lazer) ile birbirine dikilir. Mikrocerrahi ile ameliyat edilen hastalar bir günde taburcu edilebilir.

vitrektomi

Büyük retina yırtıklarını onarmak için kullanılır. Doktor, göz küresinin içini dolduran şeffaf, jel benzeri doku olan vitreus mizahını çıkarır ve oraya jel benzeri bir sıvı enjekte eder. Kırığın büyüklüğüne göre lazer ve gaz ya da silikon tamponlama yöntemleri de kullanılabilir.

Skleral (dış) çökme yöntemi

Bu yöntem göze dışarıdan uyguladığımız bir cerrahi tekniktir. Bazı durumlarda duruma göre vitrektomi ameliyatına ek olarak da yapılabilir. Göz kaslarının altına, gözün beyazını kaplayan konjonktival tabakanın altına ince şeritler (genellikle 3-5 mm kalınlığında) silikon yerleştirilir. Göze yapılan dış baskı ile retina gevşer. Argon lazer veya kriyoterapi (soğuk uygulandığında güçlü yapışma oluşturan) birlikte kullanılır.

Pnömatik retinopeksi (göz içi gaz enjeksiyonu)

Retina dekolmanı yırtılmış gözlerde, göze erken gaz enjekte edilerek ve hasta uygun pozisyonda dinlendirilerek retina yeniden konumlandırılır. Ardından argon lazer tedavisi uygulanır. Bazen maküler bir noktadan kanama olduğunda, göze gaz enjekte edilir ve o bölgedeki kanamayı gidermek için kullanılır.

Retina dekolmanı ameliyatı sonrası

Göze gaz veya silikon yağı kaçtığı durumlarda cerrahın belirttiği süre boyunca hastanın yatar/yatar pozisyonda oturması gerekebilir (1 gün ile 2 hafta arasında değişebilir). Katarakt ameliyatından sonra olduğu gibi hasta bir ay boyunca kademeli olarak damlalar alır.

İlk hafta göz kontaminasyonunu önlemek için özellikle önemli bir zamandır. Çok kalabalık yerlerde, tozlu, kirli odalarda bulunmamak, gözlerinize dokunmamak, ovmamak ve temiz tutmak çok önemlidir. Genellikle ameliyattan sonraki ilk hafta ara vermek ve dinlenmek en iyisidir. Bu süre hastalığın şiddetine göre değişebilir. Göze hava/gaz girdiğinde dağ gibi yüksek irtifalara çıkmak, uçakla seyahat etmek yasaktır. Bir cerraha danıştığınızdan emin olun. Yine ameliyattan sonraki ilk ayda yorucu sporlar, ağır kaldırma, sık sık eğilme gibi yorucu aktivitelerden ve şiddetle ıkınma, öksürme gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınmakta fayda var.

Retina dekolmanı önlenebilir mi?

Retina dekolmanını tamamen önlemek mümkün olmasa da göz ve göz sağlığını korumak hastalığa yakalanma riskini azaltır. Retina dekolmanı, hemen tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına yol açabilen bir göz bozukluğudur. Bu nedenle semptomların farkında olmanız ve risk altındaysanız yılda bir kez görüşünüzü düzenli olarak kontrol ettirmeniz önemlidir. Şeker hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa, kan akışı retinayı da etkilediğinden bu durumları kontrol altında tutmak çok önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*