Saçkıran nedir ve belirtileri nelerdir?

Saçkıran; saç köklerini etkileyen ve saçlarda yer yer bozuk para büyüklüklerinde dökülmelere yol açan bir hastalıktır. Bu hastalık bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu tür hastalıklarda sebebi belli olmayan bir nedenden dolayı, bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak algıladığından, kendi hücreleri ile savaşa girişir. Bunun sonucunda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit olarak isimlendirilen, hücreler sitokin adındaki kimyasalları salgılamaktadır. Bu durum saçlarda dökülmelere neden olur. Birkaç farklı türü bulunur. Nadir görülen türlerinden biri bağışıklık sisteminin savaşı büyütüp sadece saçlarımızla değil vücudumuzdaki bütün kıl ve tüylerle savaşa girmesiyle oluşur. Bu durumda vücudumuzdaki bütün kıl ve tüyler dökülür. Saçkıran belirtileri arasında önce saçlar ani bir şekilde dökülür, daha sonra bölgede genişleme meydana gelir. Devamın da ise saçların döküldüğü yerde beyaz gri renkte saçlar çıkmaya başlar. Olay bu şekilde devam eder. Oluşan dökülmeler ve bir yanda da yeniden çıkan saçlar ile bir döngü oluşur, sürekli tekrar eder.saçkıranın belirtileri nelerdir, saçkıran kimlerde görülür, saçkıran tedavi süreci

Saçkıranın Nedenleri

Saçkıranın nedenlerinde birçok farklı faktörü saymak mümkündür. Aşırı stres altında yaşama bunlardan biridir. Stres, bunun yanında yoğunluk saçkırana sebep olabilmektedir. Her ne kadar nedeni bilinmese de hastalığın genetik olduğu da söylenmektedir. Erkeklerde genetiklik oranı %95’lere kadar çıkmaktadır. Bu hastalıkta en çok korkulan bulaşıcı olduğunun düşünülmesidir. İnsanlar saçkıran hastalığına sahip birini gördüğünde ondan uzaklaşmaktadır. Bu da hastaların aileleriyle ve sosyal yaşamlarıyla ilgili problemlerle karşılaşmasına yol açmaktadır. Bu korkular tamamen yersizdir. Saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir. Kan yoluyla, deri yoluyla, solunum yoluyla, cinsel yolla ve akla gelen herhangi bir yolla bulaşmamaktadır, korkulmamalıdır.

Saçkıranın Tedavisi

Birçok hastalık gibi saçkıran hastalığının tedavisi de mümkündür. Fakat hastalık kişiden kişiye değişiklikler gösterdiği için tedavi süreci de değişiklikler gösterebilir. Saçkırandan kurtulmaya başlamanın en önemli yolu stresten uzaklaşmaktır. Aksi takdirde tekrarlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bitkisel tedavilere bakacak olursak sarımsak tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsak tüyleri hızlı uzattığı için de iyi bir yöntemdir. Bunlar dışında uzman bir dermatoloğa başvurarak kortizon iğnesi olup başarı oranını %80’lere çıkarabilirsiniz. İğnenin bazı yan etkileri olacak olsa da saçkıran için en etkili çözüm budur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*