Şarkı Söylemeye Nereden Başlanmalı?

Duş alırken ya da bir iş yaparken kendi kendinize mırıldanıyor ve şarkı söylüyorsanız, bu yaptığınız şarkı söyleme işini biraz daha ileriye taşıyıp birçok kişinin önünde şarkı söylemek istiyorsanız biraz çaba sarf ederek bunu başarabilirsiniz. Eğer profesyonel anlamda şarkı söylemek istiyorsanız sağlam adımlarla ilerlemeli ve bazı şeyleri yapıp, bazı şeyleri yapmayarak iyi bir şarkıcı olmak için kolları sıvayabilirsiniz. Peki; şarkı söylemeye nereden başlanılmalı?

Şarkı söylemek istiyorsanız öncelikle bir profesyonel gözetiminde olmak kaydıyla nefes egzersizlerine başlamalısınız. Çünkü şarkı söylerken en fazla ihtiyacınız olacak şey nefestir. Nefesiniz yeteri kadar iyi değil ise şarkı söylerken gırtlağınızı yorabilir, ses tellerinize zarar verebilirsiniz. Bu sebepten dolayı öncelikle nefes egzersizleri yapmalı ve diyafram nefesinizi kullanmayı öğrenmelisiniz. Diyaframınızı kullanmayı öğrendikten sonra kulak çalışması yapmanız gerekmektedir. Bunu da yine bir piyano eşliğinde profesyonel bir şan hocası ile yapmalısınız. Şan hocanızın vereceği notaları nefesinizi kontrol ederek doğru tondan vermeye çalışmalısınız. Hocanızın yönlendirmeleri sonucunda doğru tonu bulacak ve şan konusunda kendinizi yavaş yavaş da olsa geliştirebileceksinizdir.Şarkı söylemek, şarkı söylemeye nereden başlanmalı, şarkı söylemeye başlamakNefes egzersizleri ve şan derslerine devam ederken hocanızın verdiği tavsiyelere mutlaka uymalısınız. Hocanız büyük ihtimalle sesinizi yormamanız gerektiğini, neleri yiyip neleri içmeniz gerektiği vb. gibi konularda detaylı bilgi verecektir. Size verilen bilgilere dikkat edin ve çalışmayı kesinlikle bırakmayın. Unutmayın büyük başarılar elde edebilmeniz için çaba sarf etmeniz gerekmektedir.

Şarkı söylemeye yeni başlayanların sık sık yaptığı hatalardan bir tanesi boğaz temizlemedir. Seslerinin boğaz temizleyince daha iyi çıkacağını düşünen kişiler sık sık boğazını temizlerler. Oysa gerçek böyle değildir. Boğaz temizlemek ses tellerinin birbirine çok hızlı ve şiddetli bir şekilde çarpmasına sebep olur. Bu hızlı ve şiddetli çarpmalar ses tellerinin tahriş olmasına sebep olur ki bu da sesin kötü çıkmasının en temel sebebidir. Bağırarak konuşmak, aşırı tize çıkmak veya aşırı pese inmek yine ses tellerini çok zorlayan eylemlerdir. Fısıldayarak konuşmak da en az bağırarak konuşma gibi ses tellerini zorlayan bir fiil olduğundan yapılmamalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*