Subkutan mastektomi nedir ve nasıl uygulanır?

Subkutan mastektomi, memedeki tümör nedeni ile memenin alınma esnasında meme dokusu ve meme ucuna zarar verilmeden bırakılması durumudur. Meme başı koruyucu mastektomi adı ile de bilinmektedir. Bu cerrahi işlemde rekonstrüksiyon işlemi hemen yapılmaktadır. Bu cerrahi yöntemde çok az da olsa, meme başı bırakıldığı için meme kanseri gelişim riski bulunmaktadır. Tümöre uzaklığına göre meme başının bırakılması tamamen hekimin tercihindedir. Tümör meme başından ne kadar uzakta ise, tekrar meme kanserine yakalanma olasılığı oldukça düşüktür. Teorik olarak bu riskin oldukça düşük olduğu bilinse de subkutan mastektominin çok tecrübeli cerrahlar tarafından yapılması bu olasılığı ortadan kaldırmaktadır.subkutan mastektomi nedir, subkutan mastektomi uygulanması, subkutan mastektomi ne zaman yapılır

Subkutan mastektomi genel anestezi işlemi ile yapılmaktadır. Alınan dokuların içeriği; meme üzerindeki tümörlü kısım, cilt dokusu ve meme kaslarıdır. Göğüs ucuna kadar alınan dokularda göğüs ucu bırakılmaktadır. Koltuk altı bölgesi inceleme altına alınarak gerekirse buradaki lenf kanalları ve lenf düğümleri de alınan bölgeye dahil edilmektedir. Ameliyat esnasında memenin içeriği tamamen boşatıldığı için meme dokusu dümdüz bir görüntüye ulaşır. Bu ameliyat işlemi çok titizlikle yapılması gerektiği için 3 – 4 saat uzunlukta süren bir operasyondur.

Ameliyattan çıkan hastanın alınan göğsü ve o göğüsün bulunduğu kolu sıkıca sarılmış durumdadır. Ameliyattan 6 saat sonra hasta ayağa kaldırılır fakat o gece hastanede yatması zorunludur. Ameliyat çok basit bir uygulama olmasına rağmen işlemin ince ve titizlikle yapılması aynı zamanda ameliyat zamanının uzun sürmesi nedeniyle hastanın kendini 3 – 4 gün boyunca kontrol altında tutması ve ağrı kesici alması yeterli olacaktır. Memeden çıkan sıvının dışarı akması için ameliyat esnasında yerleştirilen ve dren adı verilen hortum 3 – 4 gün hastaya bağlı olarak kalır, sıvı akması durduğu zaman dren yerinden çıkartılarak hasta normal yaşantısına dönmektedir. Kol askısı da drenle birlikte 4. günün sonunda çıkarılmaktadır. Hasta bu operasyonun ardından evde hekimin vermiş olduğu kol egzersizi çizelgesine uymalıdır. Egzersiz yaparken de patoloji raporlarının çıkmasının ardından radyoterapi almaya başlamalıdır. Meme hastalarının radyoterapi almaları tamamlayıcı ve koruyucu unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastaların muhakkak radyoterapi zamanlarını aksatmadan zamanında almaları gerekmektedir. hastalığın tekrarlamamasının asıl nedeni onkoloji uzmanlarının gözetiminde radyoterapi hizmeti alabilmektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*