Tablet Bilgisayar Mı Dizüstü Bilgisayar Mı?

Teknoloji her geçen gün biraz daha gelişiyor ve birçok kişi kullandığı cihazları değiştirmeye yöneliyor. Birçok kişi de henüz teknolojik aletleri kullanmaya başlıyor. Elindeki cihazları değiştirmek isteyen ve henüz teknolojik cihazlar ile tanışmaya başlayacak olan kişilerin akıllarına takılan birçok soru oluyor ki bu sorulardan bir tanesi de “tablet bilgisayar mı yoksa dizüstü bilgisayar mı” sorusu oluyor. Dizüstü bilgisayar ile tablet bilgisayar arasında bu yazımızda sizler için bir kıyaslama yapacağız ve bazı önemli noktaların altını çizeceğiz. Burada okuyacağınız bilgiler ışığında hangi tür bilgisayarı tercih edeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz.Diz üstü bilgisayar, tablet bilgisayar, tablet bilgisayar karşılaştırmasıTablet bilgisayar ile karşılaştırma yapmaya başlayalım. Tablet bilgisayarlar portatif yönleri bakımından çok avantajlıdır. İstediğin yere giderken götürebilirsiniz. Çünkü oldukça hafiftirler ve boyutları da bir o kadar küçüktür. El çantanızda, sırt çantanız vb. kolayca taşıyabilirsiniz. Android ve işletim sistemi gibi farklı işletim sistemleri yüklü olan tabletler bulunmaktadır. Apple markasının kendi işletim sistemi olan İOS yüklü apple tabletler de bulunmaktadır. Mantıken baktığımızda fiyat sıralaması olarak en ucuzu android yüklü tabletler, en pahalı İOS yüklü tabletlerdir. Tablet bilgisayarların kullanım şekli daha çok anlık ihtiyaçları gidermektir. Bu nedenle işiniz için kullanmak üzere bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız tablet almamanız daha mantıklı olacaktır.

Dizüstü bilgisayarlara gelecek olursak da şunları söyleyebiliriz. Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre taşınabilirlik açısından daha iyidir. Ancak tablet ile kıyaslarsak biraz daha taşıması zordur. Nitekim bu gerçek bir zorluk değildir. Çünkü dizüstü bilgisayarınızı yanınıza alıp istediğiniz yere gidebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlarda Linux, Pardus, İOS ve Windows işletim sistemleri kullanılmaktadır. Bu bilgisayarlın fiyatları tabletlere göre bayağı bir yüksektir. Ancak yapabildikleri işlere bakarsak da vereceğiniz paraya değecektir.  Bir öğrenci olun veya bir iş yerinde çalışıyor olun taşınabilir bir bilgisayara sahipseniz avantajlı olan taraf siz olursunuz. Çünkü bir mekana bağımlı olmadan dizüstü bilgisayarınızı kullanarak istediğiniz yerde çalışabilirsiniz.

Genel olarak toparlayacak olursak tablet bilgisayarlar basit işlerin üstesinden gelebilir. Ancak daha karmaşık işler yapacaksanız mutlaka dizüstü bilgisayarları tercih etmelisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*