Tamamlayıcı Tedavi Olarak Pilates

Son yıllarda yaygınlaşan bir egzersiz türü olan pilates, günümüzde fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası tedaviye ek olarak kullanılmaktadır. Pilates’teki hareketleri fizik tedavide kullanılanlara benzer, bu nedenle klinik uygulamalarda da kullanılmaktadır. Pilatesin; Bu egzersizin hem yüzeysel hem de derin kasları güçlendirirken omurgayı stabilize etmesi, bel ve karnı desteklemesi, tıbbi uygulamada kendine yer bulmasını sağlar. Kronik bel, boyun ve sırt ağrısı ve kötü duruş gibi durumlarda, tedaviyi kalıcı kılmak için bir egzersiz programı şarttır. Pilates bu şansı hastalara fizik tedavi ve rehabilitasyondan sonra verir. Ayrıca tedaviden sonra ağrının giderilmesine, işlevin iyileştirilmesine ve kasların güçlendirilmesine yardımcı olur.pilatesin faydaları, pilates nelere iyi gelir, pilates yapmak ve faydaları

Pilates hangi hastalara önerilir?

Pilates; Standart tedaviyi takiben muayene, muayene ve tanı sürecinden yararlanabilecek hastalarda tamamlayıcı tedavi olarak kullanılır. Ayrıca şikayeti olmayan ve spora başlamak isteyen sağlıklı kişilere de önerilir. Şikayeti olan hastalarda önce kas-iskelet sistemi incelenir, omurga ve eklemler, kas gücü ve esnekliği değerlendirilir ve duruş analizi yapılır. Gerekirse görüntüleme sistemleri kullanılır ve sonrasında tedavi planlanır. Şikayeti olmayan kişilerde kas-iskelet sistemi de değerlendirilir ve egzersiz programı planlanır. Klinik Pilates, omurganın yanlış kullanımından kaynaklanan mekanik sırt ağrısında ve benzer nedenlerden kaynaklanan sırt ağrısında etkilidir. Pilatus ayrıca boyun kaslarını sıkılaştırmak ve düzeltmek için kullanılır ve bu hasta grubu çoğunlukla bütün gününü masalarında geçiren ofis çalışanlarıdır.

Bir seans 60 dakika sürer

Anadolu Sağlık Merkezi’nde klinik Pilates’ten faydalanmak isteyenler, Pilates Kliniğine iki şekilde başvurabilirler. Anadolu Sağlık Merkezi’nde tedavi programını tamamlayan ve tedavisine devam etmek isteyen hastalar, önleyici tedbir olarak klinikte Pilates ile devam edebilirler. Tedavilerini başka bir yerde tamamlayan hastalar, gerekli tetkikleri tamamladıktan sonra klinikte bir Pilates programına da katılabilirler. Klinik Pilates seansı 60 dakika uzunluğundadır ve programın etkili olması için en az dört hafta boyunca haftada 2-3 gün çalıştırılması gerekir. Klinik Pilates programını tamamlayanlar daha sonra Pilates stüdyolarında çalışmaya devam edebilirler. Pilates eğitimi almış profesyonellerle çalışmaya önem verilmelidir.

Klinik Pilates Nasıl Kullanılır?

Klinik Pilates, reformer adı verilen özel bir yatakta veya yerde yapılabilir. Yayların direnç ve gerginlik için ileri geri kaydığı tek yataklı sistem “reformer” ile tüm kaslar aynı anda dengeli bir şekilde çalıştırılır. Pilates programı karın, sırt, bel, kalça ve bacak kaslarını esnetir ve güçlendirir; omuz ve kalça eklemleri çalışılıyor; Kol, göğüs ve kürek kemiği etrafındaki kaslar güçlendirilir; Özel nefes alma teknikleri kullanılarak vücut ve bel sabitleme ve denge egzersizleri yapılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*