Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak batması, tırnağın keskin tarafının, tırnağın sonundaki ve ya yan kısmındaki deriye gömülmesi ile oluşan ve acı veren rahatsızlıktır. Acı ve iltihaplanma tırnak kıvrımının deriye battığı noktada oluşur. İltihaplanmanın ilerleyen evresinde iltihaplı bölgede ekstra bir doku ve ya dışarı akan sarı bir iltihap sıvısı oluşabiliyor. Eğer iltihaplanmış tırnak batması tedavi edilmezse daha da ilerleyebilir ve bu durumda cerrahi müdahale gerektirebilir. Daha da ileri durumlarda, her ne kadar az görülen bir durum olsa da, tırnak batması olan tırnağın kemiği de iltihaplanabilir ve enfeksiyon kapma olasılığı artar.tırnak batmasının tedavi edilişi, tırnak batması nasıl tedavi edilir, tırnak batması nedir

Tırnak Batması Neden Oluşur?

  • Ayağı fazla sıkan, dar kalıplı ayakkabılar ya da yüksek topuklular ayak parmaklarını sıkıştırır ve tırnağa baskı yaparak anormal biçimde büyümesine sebep oluyor.
  • Tırnakta mantar enfeksiyonu gibi bozukluklar tırnak yapısının kalınlaşmasına ve genişlemesine neden olur.
  • Tırnakların biçimsiz kesilmesi tırnak kenarlarının deriye gömülmesine sebebiyet verir. Bu yüzden tırnaklar düz kesilmeli yuvaklar kenarlı bırakılmamalısınız.
  • Tırnağın yan tarafında oluşan şiddetli bir yaralanma ve ya futbol oynamak gibi tekrar eden tırnak zedelenmeleri de tırnak batmasına neden olacaktır.
  • Eğer ki, aile üyelerinizin birinde tırnak batması varsa, sizde de tırnak batması olma olasılığı yüksektir. Kimi insanların tırnakları normalden daha yuvarlak ya da tırnak kemiği normalden daha ‘çıkkın’ olabilir ki bu da tırnak batmasına sebep oluyor.

Tırnak Batması Semptomları

  • Tırnak batması çoğunlukla ayak başparmağının dışa bakan ucunu etkileyen bir bozukluğu ifade eder. Yine de tırnak batması ayağın her parmağında ya da tırnağın üstünde veya altında oluşabiliyor. En yaygın belirtileri ise; acı, kızarıklık ile tırnak ucunun şişmesidir.
  • Bir sonraki safhada, tırnağın keskin tarafında ekstra bir dokulaşma ile deri kaplaması görülmektedir. Sarımsı bir renkte sıvı iltihap oluşmaya başlayacaktır. Bu tırnağın derinin yüzeyine baskı yapması sonucu formunu bozmasına vücudun gösterdiği bir tepkiden oluşur. Ortaya çıkan iltihaplanma her zaman enfeksiyon olmaz.
  • Tırnak batması oluşumunun ilk safhasında, ayak tırnağının sonu kızarmaya başlayarak ve acı veren bir şişlik oluşturur. İlk zamanlar irin ya da sıvı iltihap olmaz. Dokunulduğu zaman ateşiniz olmamasına rağmen tırnak batması olan bölgede ısı oluşur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*