Travma Yönetimi Tedavi Programı Seçenekleri

Ortalama bir kişi için birçok travma yönetimi tedavi programı seçeneği mevcuttur. Travmanın öngörülemeyen ve neredeyse rastgele doğası göz önüne alındığında, iyileşmeye tek bedene uyan bir yaklaşım benimsemek mümkün değildir. Her hasta, sadece farklı fiziksel ihtiyaçlarla değil, aynı zamanda bireyin başarılı bir rehabilitasyon çabasına yaklaşımını dikte edecek benzersiz bir bakış açısı, öykü ve varsayımlar dizisiyle tedaviye ulaşacaktır.

Travma beklenmedik bir şekilde grev yapar ve bir insan hayatını tamamen harap etme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, Hayatta Kalma Zincirinin aktivasyonu ile, yaralanmalarını stabilize edecek kadar uzun yaşayan bir mağdurun olasılığı önemli ölçüde iyileşir. İlk kriz geçtikten ve kesin bakım sağlandıktan sonra, uzun ve potansiyel olarak çok zor iyileşme başlayabilir.travma yönetimi, travma yönetimi nasıl yapılır, travma yönetimi programları

Travma Nedir?

Fiziksel travma, hastalık gibi diğer nedenlerin aksine, vücuda verilen bir hasar nedenini gösteren tıbbi bir terimdir ve tıbbi sağlık profesyonellerinin hızla yanıt vermesi için en acil ihtiyaçlardan birini temsil eder. Tüm travma birimleri, birçok hastanenin travmanın insanlar üzerindeki öngörülemeyen ani etkilerine hazır olma girişimlerinin bir parçası olarak mevcuttur.

Travmayla İlgili Sorunların Tedavisi Var mı?

Travmayla ilgili sorunların iyileşme oranlarının özetlenmesi zordur. Travma, hastalığın az çok öngörülebilir ilerlemesinin aksine oldukça bireysel, bazen rastgele bir seyir izlemede tıbbi hastalıktan farklıdır. Kapalı kafa travması geçiren bir hasta tam iyileşme sağlayabilirken, aynı veya benzer travmaya sahip başka bir hasta olay tarafından kalıcı olarak devre dışı bırakılabilir.

Travmatik bir olaydan kurtulma sürecinin çoğu, hasta için mevcut olan bakım sonrası tedaviye bağlıdır. Sonuçları önemli ölçüde etkileyecek bir diğer önemli faktör, hastanın rehabilitasyona getirdiği tutumdur. Bölgenizde travmatik bir olaydan kurtulmanın uzun yolculuğuna yardımcı olabilecek bakım sonrası veya akut servislerin bulunması konusunda yardım için lütfenyapabileceğin en kısa zamanda. Travma ile ilgili durumlar için tedavinin başlamasının ertelenmesi, sadece daha da kötüleşmesine ve daha da zorlaşmasına izin verir.

Travma Terapi Programları

Travma tedavisi programları ikili bir görevle karşı karşıyadır. İlk yükümlülükleri travmanın etkilerinden fiziksel iyileşmeyi kontrol etmek ve yardımcı olmaktır. Kırık kemikler, yırtılmış organlar ve yanmış ciltler, eğer kurbanlarından herhangi biri iyileşme şansına sahip olacaksa, yakın dikkat ve özel bir tedavi gerektirir.

Bir travma tedavisi programının personeline daha az önem vermeyen iyileşmenin psikolojik yönüdür. Travmatik olayların kurbanları genellikle tartışılması gereken fiziksel yaralanmalardan daha fazla ortaya çıkar. Parçalanmış bir fiziksel güvenlik duygusu ile, şiddetli ağrının etkileriyle yaşamak ve muhtemelen kayıp bir iş veya aile üyesiyle başa çıkmak için, travma kurbanı genellikle fiziksel bir sakatlıktan kurtulmaktan ziyade sağlıklı bir bakış açısı oluşturmak için çok daha fazla yardıma ihtiyaç duyacaktır.

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ilk olarak Vietnam’daki savaşın ardından teşhis edildi. TSSB, travmatik bir yaralanma geçirmekten kaynaklanan en yaygın psikolojik komplikasyondur. Günümüzde travma mağdurlarının karşılaştığı en yaygın psikolojik sorunlardan biridir. Amerikan Psikoloji Derneği’ne (APA) göre, bir kişinin TSSB’den muzdarip olabileceğine dair işaretler şunlardır:

Travmatik olayın hatırlanması tekrar tekrar gerçekleşir ve görüntüleri, düşünceleri ve algıları içerir. Çocuklarda, olayın temalarının veya yönlerinin ifade edildiği oyun gerçekleşebilir.

Kabuslar düzenli olarak meydana gelir ve travmatik olayın görüntülerini veya izlenimlerini içerir.

Geri dönüşler meydana gelir veya kişinin travmatik olayın tekrar tekrar gerçekleştiği gibi davrandığı veya hissettiği durumlar. Bu, halüsinasyonları ve uyanma sırasında veya sarhoşken meydana gelenler de dahil olmak üzere ayrışma bölümlerini içerebilir.

Travmatik olayın bazı yönlerini sembolize etmek veya benzemek için alınabilecek ipuçlarına (iç veya dış) maruz kalındığında belirgin psikolojik sıkıntı

Travmatik bir olaydan geçtiyseniz ve TSSB belirtilerinden bazılarına sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız , yardım için arayarakbugün. Bu hat, sorularınızı cevaplayabilen ve sizi TSSB’nin etkilerini tedavi etmeye yardımcı olmak için bölgenizdeki kaynaklara bağlayabilen sempatik ve iyi eğitimli profesyoneller tarafından her saat görevlendirilir.

Travma Tedavileri

Travma tedavileri ile başlamak için ilk, en belirgin yer travmanın fiziksel etkilerinin derhal yönetilmesidir. Fiziksel yaralanmalar önce stabilize edilir ve daha sonra sahada etkili acil bakım ile başlayan ve fizik tedaviye taburcu ile biten bir tıbbi eylemler zincirinde tedavi edilir. Açıkçası, iyileşme süreci boyunca izlenen kesin seyir bir hastadan diğerine farklılık gösterecektir, ancak genel olarak merkezi odak daha fazla zararı önlemek, hastanın mevcut durumunu stabilize etmek ve fiziksel hasarın onarılmasıyla ilerlemek olacaktır. Bu işlem sırasında kullanılan herhangi bir ekipman veya ilaç dışında, fizik tedavi teknikleri – özel egzersizler,

Fiziksel bir iyileşme, ciddi travmanın hastanın ruhuna etkilerini iyileştirmek için uzun bir yol kat edebilir. Buna rağmen, TSSB’nin etkileri ilk yaralanmalar iyileştikten ve hastanın normal yaşamı geri yüklendikten sonra yıllarca sürebilir. İlk olaydan sonra uzun bir süre için öngörülemeyen sıklık ve ciddiyetle hafif ila şiddetli arasında değişen depresyon , geri dönüşler ve duygudurum bozuklukları oluşabilir.

Başa Çıkma Becerileri

Travmatik bir olaydan – fiziksel veya psikolojik – iyileşmekte olan bir hasta için, tam bir iyileşme beklemek tamamen mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda, normal yaşama geçişe yardımcı olmak için etkili başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi büyük önem kazanacaktır. Aniden azalan kapasite, ciddi depresyon veya TSSB ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için eğitime ihtiyaç duyan hastalar, ruh halini dengelemek ve rahatsız edici düşünce veya duyguların etkisini azaltmak için antidepresanlar, sakinleştiriciler veya diğer ilaçlarla tedavi edilebilir.

Diğer Terapötik Yöntemler

Diğer terapötik yöntemler mevcuttur ve travma kurbanlarının iyileşmelerinde ilerlemelerine yardımcı olmak için rutin olarak kullanılır. Bilişsel davranışçı terapi (CBT), hastanın devam eden duygusal işlev bozukluğunu çevreleyen konular hakkında konuşmak için bir terapist ile oturumlara katıldığı bir tedavi şeklidir. CBT, etkinliği, invaziv olmayan doğası ve psikolojik olarak yaralanmış bir bireyin terapist ile ilişki kurmak için ulaşacağı göreceli kolaylık göz önüne alındığında çok popüler bir yaklaşımdır. CBT üç ila altı ay sürebilir, ancak diğer ruh sağlığı sorunları söz konusu ise, iki yıla kadar sürebilir.

Grup terapisi travmadan iyileşenler için başka bir seçenektir. Grup terapisi, insanların benzer bir durumdaki diğer insanlarla deneyimleri hakkında konuşmalarını sağlar. Paylaşmak bazen travma hakkında aileniz ve arkadaşlarınızla daha az tehdit edici konuşma fikrini ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Aynı zamanda anılar ve TSSB belirtileri ile baş etme sürecine yardımcı olur. Temel fikir, ortak bir olay yaşayan veya birbirleri için dayanışma ve rahatlığı ifade etmek için çok benzer deneyimleri olan insanları bir araya getirmektir.

Aile terapisinde de benzer bir yardım bulunur. TSSB sadece travmayı yaşayan kişiyi değil, aynı zamanda o kişinin ailesini de etkiler. Eşler ve çocuklar TSSB’nin tezahürleri hakkında korkmuş, suçlu veya öfkeli hissedebilirler. Aile terapisi, ilgili herkesin durumu anlamasını, iyi ilişkileri sürdürmesini, iletişim hatlarını açık tutmasını ve dahil olan tüm güçlü duygularla baş etmesini sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*