Türk Kahvesi Pişirmenin Püf Noktaları

Bir dostunuz, komşunuz ile otururken bir şeyler ikram etmeyi seviyorsanız ve genelde ikram ettiğiniz şey Türk kahvesi oluyorsa bu yazımız tam size göre. Bildiğiniz üzere Türk kahvesi ne kadar köpüklü olursa o kadar iyidir. Komşunuza, eşinize, dostunuza ikram ettiğiniz ya da iş yerinizde yapıp sattığınız Türk kahvelerinin bol köpüklü ve telvesi tam ayarında olmasını istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz.Türk kahvesi yapımı, köpüklü kahve yapımı, köpüklü türk kahvesi

  • Soğuk su kullanın: Birçok kişinin yaptığı en büyük hata ılık su kullanmasıdır. Kahve, şeker ve soğuk suyu cezvenin içinde karıştırın, karıştırdıktan sonra karışımı ocağa alın. Kısık ateşte tüm karışım birbirine geçecek şekilde karıştırarak pişirin.
  • Taze Kahve Kullanın: Evinizde ya da işyerinizde kahve çekirdeği ve kahve çekirdeği çekme makinesi var ise pişireceğiniz kahve miktarı kadar taze kahve çekin. Eğer kendiniz kahve çekemiyorsanız taze çekilmiş kahve satın alın. Marketlerde satılan paketli kahveler yerine aktar ve bazı bakkaliyelerde satılan açık kahvelerden satın alabilirsiniz. Buralardan kahve alacağınız zaman taze çektirebilirsiniz.
  • Köpükleri Fincanlara Bölün: Kahvenizin fincanda bol köpüklü olarak görünmesini istiyorsanız 3 aşamada kahve yapmalısınız. Öncelikle soğuk su, kahve ve şeker karışımını hazırlayıp kısık ateşte pişirmeye başlayın. Kahve pişmeye başlayınca köpük yapacaktır. Köpüğü fincanlara kaşık ile dağıtın. Kaşıkla köpük dağıttığınız fincanların yarısına gelinceye kadar cezvedeki kahveyi dökün. Geriye kalan kahveyi cezvede iki taşım kadar pişirin. İki taşım pişirdikten sonra yarım olan fincanların üzerine kahve ilave edin.
  • Mutlaka Kısık Ateşte Pişirin: Kahve yapmak sabır işidir. Aceleci olup da tam ateşte sakın ola Türk kahvesi pişirmeye kalkışmayın. Türk kahvesini ne kadar kısık ateşte pişirirseniz o kadar güzel köpük yapar, o kadar telvesi kıvam alır. Aceleci olmayın kısık ateşte içini çeke çeke kahvenizi pişirin ve servis usulüne uygun biçimde servis edin.
  • Türk Kahvesini Uygun Biçimde Servis Etme: Pişirdiğiniz kahveleri fincanlara koyduktan sonra yanına çok büyük bardakta olmayacak şekilde bir bardak su koyarak su ve kahve ikilisi şeklinde servis edin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*