Yoğurt Neden Sulanır?

Yoğurt mayalandıktan sonra neden sulanıyorun yanıtı ise mayalanma işlemi yapılan sütün gereğinden fazla süre boyunca bekletilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum yoğurtta olması istenmeyen bir sonuç olduğundan bekleme süresinin iyi belirlenmesi ve özellikle bu süreye dikkat edilmesi iyi kıvamlı bir yoğurt elde etmek için gerekir.yoğurdun sulanması, yoğurt niye sulanır, yoğurdun sulanma sebepleriYoğurdun Sulanması Nasıl Önlenebilir?

  • Yaptığınız yoğurdu dolaba koymadan önce ağzına bir havlu kâğıt koyulup lastikle sabitleyin sonrasında kapağını kapatmak hava almasını önlediğinden dolayı yoğurt sulanması olmayacaktır.
  • Yoğurt mayalandıktan sonra ise yukarıda bahsedildiği gibi çok fazla hareket etmesi sulanmasına sebep olur. Buzdolabına taşırken sarsılmadan taşınmasına dikkat ediniz.
  • Yoğurt yenileceği zaman ihtiyaç kadarını ayrı bir kâseye alınarak kalan yoğurdun karıştırılmadan dolaba tekrar kaldırılması gerekiyor.
  • Mümkünse servis esnasında tahta kaşık kullanmalısınız. Tahta kaşık yoğurdunuzun sulanmasını engellemektedir.
  • Yoğurdu yaparken porsiyonluk şekilde yani aslında imkân varsa eğer tek tüketimlik minik minik kavanozlara pay ederek tüketmek yoğurdun sulanmasını engellemektedir.
  • Yoğurdu mayaladığınız zaman belirtilen sürenin altında eğer sofra bezini açarsanız daha cıvık kıvamda olacağından katı kıvam almasını engellemeniz mümkündür. Yoğurdunuzun mayalanma süresi genel olarak en az 5 ile 6 saat sofra bezi hiç açılmadan mayalanmaya bırakılmalıdır. Fazla tutmayın yani bu süre aşılmasın.
  • Mayalarken yoğurdun 45 derecelik bir ısıda olması gerekir. Kısacası ne çok soğuk ne de parmak yanacak kadar sıcak olmalıdır arası sıcaklıkta yoğurdun kıvamı için önemli bir konudur.
  • Yoğurdunuz da zamanla sarı su birikimi görebilirsiniz. Bu suyu sakın dökmeyin evde yaptığınız yoğurt olduğundan oldukça faydası vardır. Özellikle de kilo vermeye yardımcı yağ yakımı sağlar. Aç karnına bu suyu tüketirseniz metabolizma hızınız oldukça artırır.

Yoğurdun Kıvamsız Bir Oluşumunun Sebebi

  • Mayalanan sütünüzün olması gerekenden soğuk olması durumunda
  • Yoğurt yaparken hazır yoğurttan maya olarak kullanılması durumunda mayalama yapılan yoğurtta ip gibi uzayan kıvamsız olarak ifade edilen bir durumun oluşmasına neden oluyor.

Yoğurtta Peynir Görüntüsünün Sebebi

Mayalama yapılacak olan sütün mayalanma için gerekli olan sıcaklıktan fazla bir sıcaklığa sahip olduğunda bu görüntü oluşur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*