Yüksekte Çalışma Tehlikeleri Nelerdir?

Yüksekte çalışma tehlikeleri alınan eğitimlerle belirtilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası içinde zorunlu hale getirilen bu eğitimler hem kaza riskini azaltmak hem de işçi güvenliği sağlamak adına zorunlu hale getirilen eğitimlerdir. Öncelikle bu eğitimin işverenler tarafından sağlanması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor. Bu eğitimlerin verilmemesi halinde ise işverenler için ceza uygulamalarına gidildiği bilinmektedir. Bu eğitimlerde MEB tarafından görevlendirilmiş olan iş güvenliği uzmanları yer almaktadır. Çalışma riskleri ve kaza riskleri üzerine verilen eğitimlerle daha güvenli ve sağlıklı çalışma ortamlarının sağlanması amaçlanmaktadır. Yapılan eğitimler içinde aynı zamanda ne tür risk ve tehlikelerin de yer aldığı üzerinde durulmakta ve ne tür önlemler alınabileceği üzerinde eğitim verilmektedir.yüksekte çalışma, yüksekte çalışma tehlikeleri, yüksekte çalışmanın tehlikeleri nelerdir

Yüksekte çalışma tehlikeleri çalıştığınız iş koluna göre farklılık gösterebilmektedir. İş grupları risk derecesine göre farklı gruplar içinde yer almaktadır. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan bu gruplar için uygun şekilde eğitimler verilmesi halinde iş kazaları daha az ya da hiç olmayacaktır. Düşmeye bağlı oluşan kazalar nedeni ile yüksekte çalışma kapsamında üzerinde en çok durulan konuların başında düşme nedenleri ve faktörleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra düşmeye neden olan çevresel faktörler ve kişisel nedenler, düşmeyi önlemek ya da düşme tehlikesi bulunan konular üzerinde de durulmaktadır. Bu durumda her sektör için farklı risk ve tehlikeler bulunmaktadır.

Yüksekte çalışma tehlikeleri iş koluna bağlı olarak çevresel ya da kişisel nedenler içerebilmektedir. Öncelikle kişisel önlem alınması gerektiği için yeterli ekipman ve donanımın sağlanması gerekir. Uygun şekilde kendini koruyan çalışanlarda kaza riskini önlemek için de çevresel koşulların iyileştirilmesi diğer bir konudur. Genellikle inşaat sektöründe oluşan iş kazalarında kullanılan ekipmanların yetersiz olması da kazaya neden olabilmektedir. Bu anlamda tehlikeli gruba giren merdivenler, korkuluklar içerdiği özelliklere ve malzeme türüne göre risk içeren materyaller olabilmektedir. Bunun yanı sıra rüzgar gülü gibi yüksekliklerde çalışanlar içinde çeşitli tehlikelerden korunma yolları eğitimler aracılığı ile öğretilebilmektedir. Eğitimler sonucunda çalışanların daha güvenli bir alanda çalışması hedeflenirken ekipmanların da doğru şekilde kullanılarak kazaların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*