Yüz Germe Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çok iyi bir cerrah veya cerrahi operasyon her zaman yetmeyebilir istenilen sonucu almaya.  İyi bir sonuç için cerrahide iyi malzeme (implant) de gereklidir.  Vücuttaki boşlukları doldurmak, biçim vermek, dokuları büyütmek için implant dediğimiz protezlerden yararlanmak durumunda kalabiliriz.  Atalarımızın dediği gibi “alet işler el övünür”.  Silikon, gore, softform vs. gibi değişik maddelerden yapılmış bu implantlar genellikle sert veya yarı serttir. Alerjik potansiyelleri çok düşüktür. Yabancı cisim reaksiyonları azdır.  Bunlardan en çok kullanılanları elmacık kemiği, çene ve burun sırtı implantlarıdır.  Büyüklük ve formları değişiktir. Bazen ameliyat sırasındaki duruma göre de özel form verilebilir.  Sert ve yarı sert implantların en büyük avantajı, istenilen anda çıkarılabilmesidir. Yerleştirme yerinde yapılan küçük bir kesiyi takiben implant komple çıkar. Bazen delikli implantlarda deliklerden öteki tarafa geçen bağlar varsa çekmeden önce bu bağlar kesilmelidir. İmplantlar mümkün olduğunca derine yerleştirilmelidir. Çünkü deriye yaklaştıkça alerji rizikoları artmaktadır. Bu yüzden yanak ve çene protezlerinde alerjik ve yabancı cisim reaksiyonu az görülürken, burun sırtı implantlarında reaksiyonlar çok daha sık ortaya çıkmaktadır.

Sıvı olmayan implantlar herhangi bir zamanda çıkartılabilir mi?
Yumuşak, yarı sert veya sert protezleri her zaman çıkarmak mümkündür. İmplantları çıkarma işlemi lokal anestezi ile çok kısa bir zamanda gerçekleştirilebilir.yüz germe estetiği, yüz germe estetiği fiyatları, yüz germe fiyatları

İmplantlar dışarıdan hissedilir mi?
Genellikle hissedilmezler. Ancak derinin ince olduğu veya yüzeysel oldukları zaman hissedilebilirler. Bu yüzden implantlar mümkün olduğunca derine yerleştirilmelidir.

Yüz germe ameliyatlarında amaç, kişinin daha hoş ve güzel olmasını sağlamaktır. Yüzün profilini etkileyen en önemli kısımlar burun, çene ve çenealtıdır. Bunların yanı sıra gözkapağı, gözaltı torbaları, kaş kaldırma, lifting dediğimiz yüz germe ameliyatları da aynı anda yapılabilir. Bu tür ameliyatlar usta ellerde çok hoş ve güzel sonuçlar vermektedir. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Son zamanlarda lokal anestezi altında yapılması giderek yaygınlaşmaktadır. Profil değiştirme ameliyatlarının aynı anda yapılması, değişikliğin aynı zamanda görülmesi açısından önemlidir. Eğer mümkün ise burun, çene ve çenealtı ameliyatı aynı anda yapılmalıdır. Ameliyatın aynı anda yapılmasındaki amaçları şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Yaklaşık bir haftalık iyileşme süresini, tüm ameliyatlar için kullanmak, böylece ayrı ayrı zamanlarda çok uzun sürelerde, vaktin geçmesini beklemek gibi bir olgunun önüne geçmek mümkündür.
– Yüzdeki değişiklik aynı anda yakalanmakta ve böylece yaklaşık bir hafta-on gün sonra hasta yepyeni bir yüzle karşımıza çıkmaktadır.

Kötü sonuçlar her zaman mümkün olabilir. Ancak kanamanın az olduğu, yeni teknik ve cihazlarla artık istenmeyen sonuç oranları, günlük hayatımızdaki herhangi kötü bir şey olma olasılığından daha yüksek değildir. Aynı anda yapılan bu ameliyatların tek tek formları daha ileride anlatılacaktır. Bu yüzden bunların komplikasyon dediğimiz, istenmeyen sonuçlarını da ilerleyen sayfalarda göreceksiniz. Ameliyattan sonra 10 gün içinde hasta günlük yaşantısına dönebilir.

Yüz profili değiştirme ameliyatı geçiren kişi tamamen tanınmaz olabilir mi?
Yasadışı işlerle uğraşan kişiler için çözüm yolu gibi görünse de, hekimleri zor durumda bırakabilmektedir. Hekimler genellikle bilerek bu duruma alet olmazlar. Nitekim özellikle Güney Amerika’da kanunlardan kaçmak isteyen bazı kişilerin estetik ameliyat yaptırarak gizlenme girişimleri olduysa da yakalanmaktan kurtulamamışlardır. Basına yansıyan bu olaylarda hekimler açısından kanuni durum belirsizliğini sürdürmektedir. Yani bir tarafta hasta hakları, diğer tarafta birtakım kişilerin amaçlarına alet olmak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*