Anne sevgisi ve çocuk iletişimi

Anne bir çocuğun yetiştirilmesinde vazgeçilmez bir faktör olarak herkes tarafından bilinmektedir. Çocuğun psikolojisini oldukça etkileyen anne sevgisi bunun beraberinde çocuğa güven aşılamada da en önemli faktördür. Çocukların ilk sevdikleri ve ilk güvendikleri insan daima anneleri olmuştur. Bu sebeple herhangi bir sebep nedeniyle anne sevgisini görmeyen anne sevgisinden yoksun büyüyen çocuklarda ileri dönemlerde anne yoksunluğu adlı sendrom görülmektedir.

Çocuklar için yaşam tamamen anneden meydana gelmektedir ve anne kavramı sonucunda dünyayı tanıyabilmektedirler. Anneler doğumlarından itibaren çocuklara karşılıksız sevgi ve güven göstermektedir. Bunun üzerine çocuklar da önce annelerine güven duyarlar oluşan güven üzerine sevgi temelleri atarlar. Böylece çocuk annesi sayesinde çevresine karşı sevgi göstermesi ve güven duyması gerektiğini öğrenir.anne sevgisi, çocuk iletişimi, anne sevgisi ve iletişimÇocuğun yetiştirilmesinde anne faktörü

                Çocukların ileriki yaşlardaki davranışlarında çocuğunuza henüz 3 aylıkken bile yaklaşımınız etkili olmaktadır. Çocukların özellikle okul çağına kadar davranışlarının neredeyse hemen hepsinden anneler sorumludur. Çünkü çocuk en çok annesiyle iletişim halindedir ve en çok annesini taklit etmektedir. Bu nedenle çocuğunuza doğduğu andan itibaren sevgi ve güveni mutlaka aşılamanız gerekmektedir. Mutlaka her anne çocuğunu çok sever ve benimser fakat sadece sevmek, benimsemek, korumak ve gözetmek yeterli olmamaktadır.

Çocuğunuz büyüdükçe siz de büyüyeceksiniz ve çocuğunuza karşı davranışlarınız da çocuğunuz değiştikçe değişecektir. Ancak çocuğunuzun çok küçük yaşlarda öğrenmesi gereken temel şeyler vardır ve bunları henüz 3-4 yaşlarındayken bile ona aşılayabilirsiniz. Örneğin; saygı sınırlarınızı çizebilmek adına çocuğunuzun odasına girerken kapısına tıklatarak ona bunu kolayca öğretebilirsiniz. Bunun beraberinde çocuğunuza dinlemeyi öğretebilirsiniz. Onu küçük yaşlarda bile pür dikkat dinleyerek sanki kocaman bir bireymiş gibi cevapsız bırakmazsanız çocuğunuz hem daha anlayışlı olacak hem de ileride dinlemeyi öğrenecektir.

Çocuğunuza yumuşak ve kararlı olun

Kimi anneler çok duyarlı olmakta ve çocuğunun neredeyse her isteğini olumlu bir şekilde karşılamaktadır. Böyle annelerin çocukları ise ileride daha şımarık olmakta ve arkadaşları ve çevresi ile uyum sağlamakta zorlanmaktadır. Çocuğunuza her şeyden önemlisi hayır demeyi öğretmelisiniz. Kararlı bir şekilde hayır derken dahi çocuğunuza kızmadan yumuşak ve uysal bir tavırla söylemeniz gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*